Committees, Task Forces, and Service Roles | 2014-2015

AppSearch Development and Evaluation Group
Bivens Proposal Selection Committee
Budget Process Group
Cabinet
Coordinators & Lead Librarians
Curriculum Committee
Departmental Personnel Committee
Digital Projects Steering Committee
Diversity Committee
E-Learning Working Group
Electronic Records Task Force
Emergency Response Working Group
Faculty Position Description Task Force
Gift Policy Task Force
Information Literacy & Instruction (ILI) Working Group
Internal Building Group


Library Services Committee
Planning and Assessment Committee
Post Tenure Review Committee
Promotion and Tenure Committee
Public Relations Committee
Scholarly Communication Task Force
Search Committees
Student Advisory Committee
Student Assistant Training Committee
Student Supervisor's Working Group
Supervisors Group
Technology Oversight Committee
Training & Development Committee
University Service Roles
Web Content Committee
Western NC Library Network (WNCLN) Committees

AppSearch Development & Evaluation Group

  • Provides ongoing maintenance, development, and evaluation of AppSearch and related functions.
  • Andie Leonard (co-chair), Kelly McBride (co-chair), John Abbott, Lisa Abbott, Amanda Bird, Beth Cramer, Allan Duncan, Scott Goldstein, Margaret Gregor, Kelly McCallister, Pam Mitchem, Geri Purpur, Scott Rice, Betsy Williams

Bivens Proposal Selection Committee

  • Georgie Donovan, Jill Eller, Cyndi Harbeson, Joyce Ogburn, Dea Rice, Leroy Watson

Budget Process Group | Subcommittee of Coordinators & Lead Librarians 

  • Georgie Donovan, Rachel Fleming, Sandy Hoyle, Joyce Ogburn, Scott Rice, Pat Sweet

Cabinet

  • Joyce Ogburn, Georgie Donovan 

Coordinators & Lead Librarians

  • John Abbott, Gary Boye, Beth Cramer, Georgie Donovan, Rachel Fleming, Margaret Gregor, Ken Johnson, Kelly McBride, Paul Orkiszewski, Joyce Ogburn, Scott Rice, Norma Riddle, Pat Sweet 

Curriculum Committee

  • Acts as a sounding board for the library faculty to discuss curriculum-related issues; Decides on priorities for the Library's instructional program based on University curricular initiatives and ACRL Standards for Information Literacy; Recommends an approach to discipline/department-based outreach, instruction, and collection management; Communicates curricular initiatives and Library strategic goals and activities related to instruction and collection management to the library faculty.  
  • Margaret Gregor, Cyndi Harbeson, Xiaorong Shao

Departmental Personnel Committee

  • Non-tenured, tenure track:  Rachel Fleming (- 2015; alternate), Dea Rice (- 2016; voting) 
  • Tenured:  Beth Cramer (- 2015; alternate), Leslie Farison (-2016; voting); Kelly McBride (- 2015; voting), Pam Mitchem (- 2015; voting)

Digital Projects Steering Committee

  • Helps the Library effectively manage current and future digitization opportunities, leads in the Library's development of new digital initiatives and best practices for digital projects, and provides guidance to those in the Library that seek to develop new web services.
  • Katherine Alford, Gary Boye, Beth Cramer, Cyndi Harbeson, Andrea Leonard, Leah McManus, Pam Mitchem, Paul Orkiszewski (chair), Dea Rice, Scott Rice, Dean Williams, Norma Riddle, Allan Scherlen, Glenn Ellen Starr Stilling

Diversity Committee 

  • Provides leadership in the Library on issues related to multiculturalism and the provision of library services to people from diverse backgrounds by offering staff development opportunities to stimulate diversity awareness, promoting outreach to the university community; and advising the Library administration on issues and activities.  Hosts the Doorways Series (since 2013).
  • Katherine Alford, John Boyd, Beth Cramer (co-chair), Megan Johnson (co-chair), Jon Morris, Xiaorong Shao, Allan Scherlen

E-Learning Working Group

  • Produces, markets, and assesses e-learning products and objects.
  • Greta Browning, Jessie Davis, Jewel Davis, Wil Cummings, Megan Johnson (co-chair), Kelly McCallister, Jon Morris, Hunter Phillips, Geri Purpur, Scott Rice (co-chair) 

Electronic Records Task Force

  • Investigate and identify the extent of electronic records on campus, considering quantity and storage needs for electronic records; legal and historical retention requirements; software, file formats, and information management systems used by offices at the university. Explore protocols and best practices for managing electronic records and long-term preservation of electronic records with enduring value. Make recommendations for university-wide management of electronic records that includes considerations of privacy and security, long-term preservation and access, requirements for infrastructure and personnel resources, and areas of responsibilities for implementation. 
  • Chad Hicks, Sandra Jones, Barbara Krause, Andrea Leonard, Pam Mitchem, Paul Orkiszewski, Elizabeth Pouder, Norma Riddle (co-chair), Shannon Saunders, Jennifer Shaffer, Kathryn Tester, James Webb. 

Emergency Response Working Group

  • Serves as responders to any incident that requires salvage to library collections or facilities and to be responsible for the upkeep of a library disaster response plan. Creates and maintains a multi-phase safety plan for the Library which will include a curriculum plan for employee training in human (Phase I Emergency) and collections (Phase II Recovery) safety. Recommends and implements policies and practices for preserving the Library's collections and equipment.
  • Mark Brittain, Tom Byland, John Doherty, Allan Duncan, Leslie Farison, Leah McManus, Pam Mitchem (co-chair), Russell Paige, Pat Sweet (co-chair), David Travis

Faculty Position Description Task Force

  • Gary Boye, Leslie Farison (chair), Rachel Fleming, Margaret Gregor, Ken Johnson, Scott Rice, Suzanne Wise

Gift Policy Task Force

  • John Abbott (chair), Amanda Bird, Beth Cramer, Michael O'Hara, Lynn Patterson, Norma Riddle, Allan Scherlen

Information Literacy & Instruction (ILI) Working Group

  • Works toward the development of a comprehensive educational program that contributes to Appalachian State University's educational goals and student learning outcomes.
  • Amanda Bird, Megan Johnson, Kelly McBride (chair), Geri Purpur, Scott Rice, and Elizabeth Williams

Internal Building Group

  • Advises and discusses ideas and priorities regarding building issues.
  • Pat Sweet (chair), John Abbott, Katherine Alford, Wil Cummings. Georgie Donovan, Allan Duncan, Rachel Fleming, Margaret Gregor, Sue Hisle, Sandy Hoyle, Ken Johnson, Mary Jordan, Pam Mitchem, Joyce Ogburn, Connie Pendley, Geri Purpur, Norma Riddle, Jason Stamper

Library Services Committee 

  • Advises on policies and procedures in the University Libraries
  • Includes 15 members consisting of 9 faculty, including the Dean, 2 students, and 3 staff.  The Dean convenes the first meeting and will facilitate the selection of a chair from among the members of the committee.
  • Joyce Ogburn (ex officio), Robin Morehouse, Rebecca Battista, Sunny Stewart, Robin Moeller, Eli Bentor, Russell Paige, Daniel Lidstone, Dana Clarke, James Peacock, Susan Poorman, Rose Marie Matuszny, and Lisa Runner

Planning and Assessment Committee

  • The Planning and Assessment Committee (1) supports library strategic planning; (2) develops, implements, and reviews library assessments and action plans; and (3) seeks to communicate and improve assessment efforts in the library.
  • Georgie Donovan, Leslie Farison, Rachel Fleming, Ken Johnson, Megan Johnson, Kelly McBride

Promotion and Tenure Committee

  • Current Membership: All tenured library faculty 
  • Gary Boye | chair
  • Margaret Gregor | vice-chair/chair-elect
  • Ken Johnson | recorder

Post Tenure Review Committee

  • Margaret Gregor (- 2016); Paul Orkiszewski (- 2015); Scott Rice (- 2015); Norma Riddle (2015 - 2017)

Public Relations Committee

  • Effectively promotes the Library to the university community and beyond by marketing library resources and services, increasing awareness of the role of the library and its contributions to the university community, and enhancing outreach efforts.
  • Amanda Bird, John Boyd, Greta Browning, Melanie Bullard, Jessie Davis, Jewel Davis, Scott Goldstein, Megan Johnson, Kelly McCallister (co-chair), Jon Morris (co-chair), Lynn Patterson, Hunter Phillips, Jonathan Priest

Scholarly Communication Task Force

  • Georgie Donovan, Leslie Farison, Rachel Fleming, Fred Hay, Megan Johnson, Pam Mitchem, Paul Orkiszewski, Allan Scherlen, Glenn Ellen Stilling, John Wiswell

Search Committees

  • Joyce Ogburn [Dean of Libraries] is ex officio on all search committees.

Student Advisory Committee

  • The committee is charged to advise, plan, evaluate new services, and operate as a sounding board and test group for new and existing services and new library initiatives.
  • Jewel Davis, Russell Paige, Geri Purpur (chair) | Graduate Students:  Forrest Yerman, Brittany Hicks, Yuxiu Wu | Undergraduate Students:  Michael Link, Emily Oswalt, Olivia Smith, Crystal Pulley, Shannon Thompson, Joseph Wheeler, Devon Matti, Abigail Schneider, Katelyn Emanuelson, Jack Leff, Ryan Maranville, Savannah Stewart, Erica Badenchini, Wesley Rawles, Lauren Abercrombie | SGA:  Brittany Cabe 

Student Assistant Training Committee

  • Provides library student assistants with the tools to give exceptional public services to our patrons. Through a series of on-going training sessions, student employees acquire the necessary skills to assist those who pursue knowledge.
  • Katherine Alford, Greg Beavers, Tom Byland, Sue Hisle (chair), Dianna Johnson, Leah McManus, Lynn Patterson, Connie Pendley, Scott Rice

Student Supervisors 

  • Focuses on the hiring, supervision, training, and retention of student assistants.
  • Greg Beavers, Greta Browning, Tom Byland, Jackie Byrd, Beth Cramer, Wil Cummings, John Doherty, Georgie Donovan, Jill Eller, Bryan Estel, Paul Grant, Margaret Gregor, Sue Hisle, Dianna Johnson, Adam Jones, Mary Jordan, Chris Liucci, Leah McManus, Pam Mitchem, Karl Moretz, Michael O'Hara, Lynn Patterson (chair), Russell Paige, Connie Pendley, Matt Ransom, Scott Rice, Norma Riddle, Jason Stamper, Pam Trivette, Suzanne Wise, Dean Williams

Supervisors Group

  • Meets twice-annually to discuss best practices, challenges, strategies, ideas, policies, and procedures related to supervising full-time employees.
  • John Abbott, Gary Boye, Beth Cramer, Georgie Donovan, Rachel Fleming, Margaret Gregor, Cyndi Harbeson, Fred Hay, Sandy Hoyle, Ken Johnson, Megan Johnson, Andie Leonard, Pam Mitchem, Joyce Ogburn, Scott Rice, Norma Riddle, Pat Sweet

Technology Oversight Committee 

  • Jill Eller, Jewel Davis, Leslie Farison, Adam Jones, Dan Kaple, Kelly McCallister, Pam Mitchem, Scott Rice (Chair)

Training & Development Committee

  • Provides training and professional development opportunities for library personnel. An emphasis on technology training has historically been part of the committee.
  • Katherine Alford, Cyndi Harbeson (chair), Sue Hisle, Russell Paige, Sherrye Perry (ex officio), Dea Rice, Scott Rice, Pat Sweet

University Service

  • Academic Services Portfolio Committee:  Megan Johnson, Pam Mitchem, Joyce Ogburn (co-chair)
  • Admissions Committee:  Leslie Farison
  • AP+P (Academic Policies and Procedures) Committee:  Betsy Williams
  • Appalachian Global Symposium Committee:  Megan Johnson
  • Appalachian Journal Advisory Committee:  Fred Hay
  • Appalachian Studies DPC:  Fred Hay
  • Appalachian Studies Curriculum Committee:  Fred Hay, Norma Riddle
  • Appalachian Studies Scholarship Committee:  Fred Hay, Norma Riddle
  • Arts and Cultural Programs Advisory Committee:  Greta Browning
  • Center for Appalachian Studies Executive Committee:  Fred Hay
  • Chancellor's Advisory Board:  Russell Paige
  • Chancellor's Commission on Diversity:  Beth Cramer, Xiaorong Shao
  • College of Education Outreach and Professional Development Commitee:  Jewel Davis, Margaret Gregor
  • Common Reading Program Committee:  John Boyd
  • Conflict of Interest Council:  Allan Scherlen
  • Council of Chairs + Council of Chairs Executive Council:  Georgie Donovan
  • Deans and Provosts Council:  Joyce Ogburn
  • Digital Measures Redesign Committee:  Georgie Donovan
  • Distance Education Student Advisory Committee: Kelly McCallister
  • Diversity Celebration Planning Committee:  Amanda Bird
  • Enrollment Planning Council Associate Deans Group:  Georgie Donovan
  • ePortfolio Advisory Committee:  Scott Goldstein
  • Faculty Senate:  Dea Rice
  • Faculty and Staff Benefits Committee:  Glenn Ellen Starr Stilling
  • Faculty Workload Task Force: Kelly McCallister
  • First Year Seminar Shared Learning Outcomes Task Force:  Kelly McBride
  • General Education Council:  Kelly McBride
  • General Education Assessment Committee:  Leslie Farison
  • Graduate Council:  John Abbott
  • Heltzer Honor's College Advisory Board:  Kelly McBride
  • Information Security Advisory Council:  Norma Riddle
  • Institutional Animal Care and Use Committee:  Allan Scherlen
  • International Student Recruitment, Retention, and Alumni Services Committee:  Xiaorong Shao
  • Liberal Studies Experience Working Group: Amanda Bird, Kelly McCallister
  • Non-Tenure Track Faculty Committee:  Glenn Ellen Starr Stilling
  • Occupational Safety and Health Committee: Pat Sweet
  • Office of Student Research Advisory Board:  Suzanne Wise
  • PARE (Peer Assisted Review Enterprise) Reviewer:  Fred Hay, Megan Johnson
  • QEP Council:  Beth Cramer
  • Scholarship Advisory Council:  Georgie Donovan
  • Sexual Misconduct Council:  Kelly McBride
  • Staff Senate:  Russell Paige
  • Student Achievement Team:  Pam Mitchem
  • Sustainability Council:  Allan Scherlen, Xiaorong Shao
  • Sustainable Development DPC:  Xiaorong Shao
  • University Academic Assessment Council:  Rachel Fleming
  • University Awards:  Cyndi Harbeson, Margaret Gregor
  • University Educational Support Council: Ken Johnson
  • University Forum Series:  John Abbott, Suzanne Wise
  • University Gifts Acceptance Committee: Dea Rice
  • University Planning and Priorities Council:  Georgie Donovan, Kelly McBride
  • University Research Council:  Betsy Williams
  • Web and Mobile Tech Portfolio Committee:  Kelly McCallister
  • Wellness Literacy Faculty Coordinating Committee:  Glenn Ellen Starr Stilling

Web Content Committee  

  • Monitors, evaluates and updates the Library's website.
  • Lisa Abbott, Tom Bennett, John Boyd, Gary Boye, Jewel Davis, Scott Goldstein (chair), Margaret Gregor, Cyndi Harbeson, Megan Johnson, Andrea Leonard, Chis Liucci, Dea Rice, Scott Rice, Allan Scherlen, James Smith, John Wiswell

Western North Carolina Library Network Committees (WNCLN)

  • Members with an asterisk* are voting members of the committee.
  • WNCLN ABCirc Committee - Greg Beavers, Jason Stamper*
  • WNCLN Board of Directors - Joyce Ogburn*
  • WNCLN Collections Committee - John Abbott*
  • WNCLN Network Coordinating Council - John Abbott, Andrea Leonard (secretary), Joyce Ogburn
  • WNCLN Patron-Web Services Committee - Jewel Davis, Scott Goldstein
  • WNCLN Tech-Services Committee - Beth Cramer, Andrea Leonard*